středa 20. listopadu 2024

Report z hraní... Lorenzo il Magnifico (19.11.2024)


Nejvyrovnanější partie, jakou jsem kdy ve hře Lorenzo il Magnifico hrál. Hráli jsme tři, tedy já, Korgis a Filip. Filip hrál Lorenza prvně. Pro Korgise to bylo včera teprve druhé hraní. 
Já hrál Lorenza již pošesté. V předchozích hrách jsem vyhrál třikrát. 


Je až s obdivem, kolikrát během hry došlo k tomu, že mi kartu, kterou jsem měl vyhlídnutou sebral Korgis. Já jsem se po celou dobu hraní potýkal s nedostatkem surovin. Dokonce jsem za hru nevyložil jedinou zelenou kartu. I přes to jsem byl stále ve vedení a to dokonce s postupem času o velký kus. To bylo dáno fialovými kartami, v pozdější fázi doplněné o žluté karty, které jsem spouštěl opakovaně a opakovaně získával solidní množství vítězných bodů. 
Korgis byl po větší část hry ve velkém bodovém skluzu, ale zase si nabral maximální množství modrých a fialových karet, díky čemuž na konci hry řádně zabodoval. 
Filip hrál hodně na zelené a fialové karty a díky tomu měl dostatek surovin a také slušný počet vítězných bodů v průběhu hry. 
Mně se podařilo být nejlepší na stupnici vojenské síly, Filip se dostal na konec stupnice víry. 
Při počítání vítězných bodů jsem byl na konci hry dostižen Korgisem, ale díky tomu, že jsem byl výše na stupnici pořadí jsem si mohl oddechnout a slavit vítězství. 


Konečné skóre po 1 hodině a 45 minutách:
1. Deth 97 bodů (výše na stupnici pořadí než Korgis) - zelený
2. Korgis 97 bodů - červený
3. Filip 95 bodů - modrý


Hra nás všechny bavila, přičemž mí spoluhráči by si ji rádi zahráli brzy opět. 

pondělí 18. listopadu 2024

Co takhle zkusit deskovou hru SETI: Pátrání po mimozemské civilizaci


Jedna z letošních prvotin autora deskových her Tomáše Holka se jmenuje SETI: Pátrání po mimozemské civilizaci. Jediná ze tří, které jsou od tohoto autora dostupné, která mě zaujala a je z nich "nejhráčtější". 
Tomáš Holek je i autorem her Galileo Galilei a Čajová zahrada. 


Hra je určena pro 1-4 h ráče s hrací dobou nějakých 40 minut na hráče. Pravidla středně náročná, obsahují 28 stran. 
SETI obsahuje několik herních mechanismů s tím, že je zde obsažen jeden, který mám vskutku rád a to hraní karet na vícero způsobů. I to je důvod, proč jsem se rozhodl, že této hře dám šanci a pořídím si ji. 


Pozadí hry je takové, jak název hry napovídá. Tedy pátrání po mimozemských civilizací, které jsou dostupné ve hře v počtu pěti, ale v každé hře hráči objeví maximálně dvě z nich. 
Ve svém tahu hráč provede jen jednu hlavní akci a jakýkoliv počet akcí volných. Poté vyhodnotíte dosažené milníky a nově objevené životy. Následuje tah dalšího hráče a takto se střídáte až všichni hráči pasují. Když pasuje i poslední hráč v daném kole, tak obdrží všichni příjem, posune se žeton začínajícího hráče a začne nové kolo. 
Pasované samotné, které je bráno jako hlavní akce potom přikazuje kontrolu počtu karet a případné odhození nadlimitních. První hráč, který v daném kole pasoval pootočí sluneční soustavou a vybere si jednu kartu z dostupných karet. Tedy později pasující hráči si volí z menšího počtu. 
Na konci kola hráči získávají příjem z karty základního příjmu a z karet, které použili na příjem. Sami tedy rozhodujete tím, jakou formou kartu zahrajete (na hlavní akci, volnou akci, nebo na příjem), jaký příjem budete na konci každého kola mít. Na některých kartách je potom i dostupná mise, která vám zase přinese něco navíc při splnění. 
A co ve hře děláte? No, z názvů hlavních akcí toho dost vyplyne: Start sondy, navedení na oběžnou dráhu, navedení na přistání, příjem signálu, analýza dat, zahrání karty pro efekt, výzkum technologie, pasování. 
Ve hře tedy budete vypouštět sondy na pole Země na desce sluneční soustavy. Sondami budete pohybovat na sousední pole na jiné planety. Sondy potom můžete přeměnit na družice na oběžné dráze, nebo navést na přistání na planetě a tím se z ní stane lander. Budete také pomocí radioteleskopů přijímat signály přicházející z blízkých hvězdných soustav. Také budete analyzovat data a vyzkoumávat technologie. Ti nejrychlejší ve výzkumu technologií jsou odměněni dalšími vítěznými body. Při zkoumám technologie se také otáčí sluneční soustavou, což může mít pozitivní nebo negativní dopad na hráče v tom smyslu, že se jim sonda může vzdálit či přiblížit např. k planetě, kde s ní chtěli přistát. 
Dále ve hře objevujete mimozemský život, kdy s každou objevenou mimozemskou civilizací do hry přichází další balíčky karet mimozemského života. Jde o trochu silnější karty, než ty základní, se kterými se hraje od začátku hry. 
Hra skončí po uplynutí pěti kol. Na konci hráči získají další body za zahrané bodované karty na konci hry, body za zlaté bodovací dílky a některé mimozemské formy života přidávají další body na konci hry. Ovšem již během hry získáte nemalý počet vítězných bodů za spoustu činností, které budete vykonávat. 


I s přihlédnutím k tomu, že hra SETI: Pátrání na mimozemské civilizaci je v předobjednávce na Tlama games, při aplikování mé slevy, k zakoupení za 1277,-Kč, tak hru určitě hodlám pořídit a vyzkoušet. Dostupná bude v prosinci letošního roku. 

středa 13. listopadu 2024

Report z hraní... Root (12.11.2024)


Včera opět Root. Asi nejvíce vyrovnaná partie jakou jsme kdy hráli. Já do poloviny bodovací stupnice stále na čele, za mnou v závěsu ostatní. Lesní aliance trošku zaostávala. Postupně jsme se ve vedení střídali a do "předposledního kola" nebylo zřejmé, kdo bude tím, kdo se stane vládcem lesa.


Jak vidno na obrázcích, tak tentokrát jsme hráli na Jezerní mapě s jedinou dominantou a to vorem, který jsem za celou dobu používal jen já, tedy Vůdce zástupů. 
V momentě, kdy jsem se rozhodl, že budu hrát na dominanci, tak jsem měl 21 bodů a byl jen jeden nebo dva body za prvním hráčem. Jenže ono bylo v tu dobu jasné, že Tulák dotáhne své vítězné tažení do konce dříve, než já ovládnu a udržím do svého příštího rozbřezku tři potřebné mýtiny. Proto jsem v klidu vzal kartu dominance a čekal až Endymion hru dokončí jako vítěz. 


Konečné skóre po 1 hodině a 45 minutách hraní:
Vítěz Endymion - Tulák 30 bodů,
Lamiicek - Ještěříá kult 26 bodů,
Korgis - Lesní aliance 21 bodů. 
Deth - Vůdce zástupů při svém bodovém zisku 21 bodů přešel na dominanci na zaječích mýtinách. 






Na fotkách výše je vývoj naší partie v průběhu času. 

pondělí 11. listopadu 2024

Report z hraní... Vinohrad (10.11.2024)

Lamiicek i Kuba včera se mnou hráli Vinohrad s rozšířením Toskánsko. V minulosti jsem s nimi hrál Vinohrad, ale bez tohoto rozšíření. Vysvětlil jsem tedy těch pár pravidel navíc a mohlo se jít na to. 


Šlo se na to a ač jsme hráli jen ve třech, nakonec z toho bylo hraní na 2 hodiny a 15 minut. Vzhledem k tomu, jak to nakonec skončilo, tak tolik stráveného času u hry nelituji. 


Já jsem se pustil do stavby zařízení z rozšíření, která jsem po celou dobu hry hojně využíval pro zisk vítězných bodů s tím, že jsem opomíjel plnění objednávek. Za celou hru jsem splnil objednávky dvě. Mí protihráči plnili objednávek více, ale i tak to nestačilo. Ovšem po celou dobu hraní jsme byli s Kubou na tom bodově víceméně stejně. 


Při hraní jsem udělal v rámci využívání akcí asi dvě až tři chyby, kdy jsem něco opomněl provést tak jak jsem si napřed naplánoval, ale jak plynul čas, tak jsem zapomněl např. v daném období udělat akci, co jsem provézt chtěl a musel to napravovat hraním akcí v jiném období, o které jsem moc nestál. 
Lamiicek po celou dobu hraní byl bodově za námi a to o řádný kus, ale v posledním roce, kdy bylo jasné, že hru ukončím já nebo Kuba, měl opravdu hojný zisk vítězných bodů a nakonec ztrátu solidně dohnal, ač to ani na druhé místo nestačilo. 
Zisk vítězných bodů ze šíření vlivu na konci hry pro vítězství některého z hráčů nemělo žádný vliv. Hráči si udrželi svá místa na stupnici vítězných bodů. 




Konečné skóre:
1. Deth 36 bodů - zelený
2. Kuba 31 bodů - oranžový
3. Lamiicek 28 bodů - modrý.

pátek 8. listopadu 2024

Co takhle zkusit deskovou hru Divoká Serengeti


Bavila by vás hra, kde by jste měli úkolové karty, na kterých by byly například v mřížce kameny různých barev a vy by jste měli za úkol ve hře sestavit na mřížku hracího plánu kameny takových barev, které by jste si vybrali z nabídky a rozmístili je podle zadání těchto karet. Potom by jste tyto karty obodovali a hráč s nejvíce body by zvítězil. 
Ne, tak taková hra by byla velice plochá a nikoho by nebavila. 


Ale co když tu máme hru, která výše uvedený herní mechanismus posouvá z úplně abstraktní roviny jinam. Mechanismů je ve hře více a je k tomu dodán opravdu náležitě pěkný vzhled.
Tak si tedy pojďme představit hru Divoká Serengeti. 


K Divoké Serengeti mohou usednout hráči v počtu 1-4, kteří u hry stráví nějakých 45-120 minut, přičemž doporučený věk hráčů je od 14 let. Vězte, že hru zvládnou určitě mladší děti. 
Hraje se na vítězné body, které získáváte za pořizování záběrů zvířat, která se nacházejí ve volné přírodě. Vašim cílem je do přírody potřebná zvířata umístit a to tak, aby jste splnili požadavky svých karet záběrů. Když se vám to podaří, karty zabodujete. 


Ve hře máte osm základních akcí, kdy čtyři z nich jsou o tom získat některé ze zvířat, další čtyři akce potom umožňují různé přesuny zvířat nebo manipulaci s nabídkou karet. Akce stojí 1-2 mince. Hra se hraje na šest kol, kdy mají hráči k dispozici pro první tři kola šest mincí a pro další tři kola po sedmi mincích. Ve čtvrtém a šestém kole potom probíhá předávání ocenění za splnění různých úkolů a také ve čtvrtém až šestém kole dochází k velké migraci což značí, že některá zvířata mapu opustí a tak vám mohou přerušit vaše plány. 
Další vítězné body hráči mohou získat za pomoci karet specialistů, které získávají na začátku hry v případě, že hrají pokročilou variantu hry. Tím dochází k lehké asymetrii mezi hráči. 


K základní hře Divoká Serengeti, která sama o sobě stojí cca 1300,-Kč lez pořídit rozšíření za cca 500,-Kč, které nese název Specialisté. Toto rozšíření hru potom obohatí o další karty specialistů, karty záběrů a sadu nových zvířat. Výhodnější je potom hru pořídit jako komplet, kdy se cena pohybuje okolo 1550,-Kč. 

čtvrtek 7. listopadu 2024

Report z hraní... Osmero (6.11.2024)

Vzhledem k jednoduchosti hry Osmero je trochu zbytečné psát nějaký report z našeho posledního hraní, ale přece...


Zejména kvůli statistice se zmiňuji o poslední partii Osmero, kterou jsme si zahráli poté, co jsme dohráli Pokojovky. Hráli jsme tedy ve stejné sestavě a to já, Korgis a Filip. Dopředu oznamuji, že Filip nás bodově totálně rozsekal, když měl skoro tolik bodů jako já s Korgisem dohromady. 
Co mě fakt překvapilo, že se oběma hra líbila, Korgisovi určitě více, dost možná stejně jako mně. Já po těch třech zahráních mám Osmero fakt rád, baví mě chytrými jednoduchými mechanismy, zejména s přihlédnutím k originálnímu bodování. Tuto hru by měl mít doma každý hráč, který se nevyhýbá karetním hrám s krátkou hrací dobou. 


Konečné skóre po 20 minutách hraní:
1. Filip 101 bodů
2. Korgis 55 bodů
3. Deth 51 bodů. 

středa 6. listopadu 2024

Report z hraní... Pokojovky (6.11.2024)


Nebyl jsem si jistý, zda najdu nějaké hráče na hru, kterou jsem si pořídil jako jednu z posledních. Tou hrou jsou Pokojovky od MindOKu. 


O této hře jsem se zmiňoval v minulosti ZDE
Zahráli jsme si ve třech a to já, Korgis a Filip. Hra skončila docela vyrovnaně, když mezi námi byl rozdíl celkem osm bodů. 
Byl jsem velmi překvapen, že se hra líbila nejen mně, ale také mým spoluhráčům. Né, že by to byla kdovíjaká pecka, ale jde o zajímavou, pravidlově lehčí hru, u které je co vymýšlet. Rád se k ní budu vracet a snad si ji bude chtít zahrát i mí jiní spoluhráči deskových her. 



Konečné skóre po 55 minutách hraní: 
1. Korgis 91 bodů
2. Deth 87 bodů
3. Filipi 83 bodů. 

pondělí 4. listopadu 2024

Report z hraní... Root (3.11.2024)

Tentokrát na horské mapě se mezi sebou o vítězství ve hře Root porvali Společníci Říčního lidu představované Lamiickem, Ochránci ve zbroji představovaní Dethem a Krkavčí spiknutí, za které hrál Korgis. 
Kromě jiné mapy než minule jsme ve hře měli dva monumenty a to věž a černý trh. Černý trh za celou hru nikdo z nás nevyužil. 



Z počátku se zdálo, že Korgisovi Krkavci budou vládci mapy mapy stejně jako minule jeho Vůdce zástupů. 
Ač jsme od Říčního lidu v podstatě nanakupovali, minimálně v první polovně hry, tak bodovali zejména za stavbu obchodních stanovišť. Společnost Říčního lidu konstantně na body vedla, ale v  zádech měla Ochránce ve zbroji, kteří získávali relikvie a tím body. Jenže, čím více měli relikvií vytěžených, tím hůře se k nim dostávali. 






Jak Krkavci využívali žetony plánů, tak do jedné pasti se chytili Ochránci ve zbroji. Vzhledem k tomu, že na pasti stáli se svými jedinými bojovníky ve hře, tak to byl na dlouhou dobu (asi čtyři kola hry) jejich konec. To umožnilo získávat Společníkům Říčního lidu body. Ti se ovšem museli také snažit o to, aby hru nevyhráli Krkavci, kteří to zkoušeli přes dominanci na zaječích mýtinách. K tomu ovšem nedošlo. Sice jen o fous. 


Hru tedy vyhrál Lamiicek s 30 body. Když vyhrál, tak Deth měl bodů 24 bodů. Korgis nebyl bodován, když měl kartu dominance, kterou si bral v době, kdy měl bodů 17. Na fotografiích výše můžete postupně vidět jak se hra vyvíjela na mapě a bodově v jejím průběhu, který trval 2 hodiny a 10 minut. Korgis byl hold hodně přemýšlivý. 

pátek 1. listopadu 2024

Report z hraní... Poslední holka (29.10.2024)

Dovolená v pekle, tak to není jen název scénáře, do kterého jsem obsadil Paulu, ale také faktické konstatování toho, co se při hraní událo v Posvátném háji. 


Přitom to začalo nevinně. Paula zachránila dvě přeživší a chtěla pomáhat více s tím, že se nejprve řádné vybaví na boj s Hansem, jenže ten řádil už od začátku o stošest a oběti padaly více než jablka na podzim ze stromů. Za chvíli se v Posvátném háji nacházela jen Paula a její nejlepší kámoška, kterou Hanz také jako poslední obět setnul, jako by se nechumelilo. 
Co s tím mohla dělat Paula, vůbec nic. Hansovi uštědřila za celou dobu jen jedno "škrábnutí" a to bylo vše, zatím co rozzuřený Hans neznal slitování a Paula bez okolků zavraždil, jak se mu naskytla příležitost. 



Vše bylo způsobeno tím, že v Posvátném háji panoval obří strach a tak Paula velkou část házela pouze jednou kostkou a štěstíčka bylo málo.
Hraní mi celkem zabralo pouze 40 minut. Tentokrát jsem z hraní neměl úplně dobrý pocit, protože moje beznaděj byla hrozná. Už od druhého kola bylo v podstatě jasné, jak to celé skončí.