pátek 5. března 2010

Co takhle zkusit deskové hry? Dnes Through the Ages: Příběh civilizace

Dnes jsem připravil článek - popis hry, který je na stránkách Svět deskových her. Jde o obsáhlé povídání o 4. hře žebříčku BGG českého autora Vládi Chvátila Through the Ages. Článek je rozsáhlý, neboť samotná hra je obsáhlá svým záběrem pokud jde o historická období, která mapuje.
A proč právě tato hra si vysloužila své místo zde? Hru osobně označuji, pokud jde o grafické zpracování za ošklivou, vím že přeháním, ale prostě ji takto vidím, snad mě hra po zakoupení uvede v omyl a své kvality vyjdou na povrch, neboť po přečtení pravidel dám této hře šanci. Osobně mi dost připomíná Agricolu, ale to je jen můj názor, na základě přečtení pravidel.
První, co vás po otevření krabice překvapí, je absence jakékoliv mapy a ohromné množství karet. Ano, Through the Ages je ve své podstatě karetní hra a hrací plán slouží pouze pro ukazatele bodů a jejich přírůstků a jako zásobník karet.

Celá hra probíhá napříč čtyřmi věky, každý z nich má své balíčky civilních a vojenských karet, které obsahují karty typické pro dané období vývoje lidstva. Karet je ve hře poměrně velké množství různých druhů, protože zajišťují veškerý rozvoj národů. Ale nemusíte se bát, lze se v nich dobře orientovat. Často jde o karty jednoho druhu, jejichž efekt se stupňuje s věkem, do kterého karta náleží. Vojenské karty obsahují události, taktiky, agrese a války. Většina civilních karet symbolizuje vědecké poznatky a technologie, které hráčům buď přinášejí nějaký přímý užitek nebo umožňují stavět budovy, těžit suroviny, produkovat jídlo, verbovat vojenské jednotky, ale i zvyšovat vědeckou kapacitu národa a v neposlední řadě přírůstek kultury. Právě kultura je totiž měřítkem úrovně národa. A upřímně, kdo z vás by nechtěl být vládcem nejkulturnějšího národa na Zemi?Státní zřízení a tah hráčeStejně jako ve zmiňované Civilizaci Sida Mayera má každý národ své státní zřízení, které může během hry měnit. Státní zřízení především určuje počet civilních a vojenských akcí, které má hráč v každém tahu k dispozici. Pomocí akcí probíhá veškeré dění v hráčově tahu včetně získávání nových karet do ruky i jejich zahrání.Asi vás nepřekvapí, že hru začínáte jako starověký despotický vládce. Despocie a některé další karty jsou přímo předtištěné na kartě národa, kterou má každý hráč před sebou. Do začátku národ dostává také pár základních objevů umožňující mu produkovat jídlo, těžit nerostné suroviny a také další rozvoj. Vždy na konci tahu v rámci tzv. údržby národa hráč mimo jiné vyprodukuje jídlo a natěží suroviny, které pak může spotřebovat v dalších kolech.
Jak se dostat k novým technologiím, divům a dalším zajímavým kartám? Právě způsob práce s kartami je jedním z geniálních nápadů uplatněných v této hry. Všechny civilní karty „volně plynou“ po speciální hrací desce. Deska je rozdělena na tři části, které určují cenu karet. Většinou se hráči spokojují s těmi nejlevnějšími, za které utratí pouze jednu akci. Naopak nejdražší jsou samozřejmě nejčerstvější karty, každá z nich hráče stojí hned tři civilní akce. Jsou ale okamžiky, kdy přesto nezaváháte a bez ohledu na cenu sáhnete po vytoužené kartě jen, aby vám ji soupeři nevyfoukli, než se dostanete znovu na tah.Vždy na konci tahu hráče se karty z prvních pozic odstraní a všechny zbylé karty se posunou a doplní novými. Po vyčerpání zásoby karet daného věku tento věk končí a začíná další epocha v dějinách lidstva.


Jestli jste z předchozího popisu nabyli dojmu, že vás čeká veskrze mírumilovná hra, musím vás bohužel vyvést z omylu. Hned od začátku máte v každém kole kromě civilních také vojenské akce. Za ně si můžete brát vojenské karty, najímat si armádu a případně také poškádlit své soupeře. Pokud jste na tom vojensky lépe, můžete na soupeře zapůsobit nějakou tou agresí, případně později během hry mu i vyhlásit válku. Zatímco agresí soupeři nanejvýš zbouráte budovu nebo šlohnete pár surovin, taková válka o kulturu už je zcela jiný tabák.Mezi vojenskými kartami jsou také karty událostí. S jejich pomocí si můžete opravdu zahrát na bohy. Události se připravují na tzv. balíček budoucích událostí. Těm, které jednou připravíte, už nikdo neunikne. Netušíte ale v jakém pořadí a kdy události z balíčku nastanou! Klidně se vám může stát, že událost, na kterou jste se tak těšili, poškodí nejvíce právě vás.


Osobnosti - No uznejte sami, co by to ale bylo za národ bez svého vůdce? Ve hře máte v každém věku na výběr hned z několika osobností. Můžete tak nechat svůj lid vést Alexandra Velikého, Napoleona, ale také třeba Homéra, Einsteina nebo Billa Gatese. Žádný vůdce ale není nesmrtelný a nejpozději na konci dalšího věku vás nechá na holičkách, takže si musíte včas sehnat nějakého dalšího.Divy světa: Stejně jako v Civilizaci, také v Through the Ages můžete pro větší slávu svého národa postavit nějaký architektonický zázrak. Nabídka je opět pestrá, každý věk přináší výběr z těch největších a nejzajímavějších divů světa.

Žádné komentáře: