čtvrtek 31. října 2024

Co takhle zkusit karetní hru Pokojovky

Minule jsme si tu představili hru se zvířaty a dnes přišla řada na květiny. Hrou, o které se chci dnes zmínit je karetní hra pokojovky, kterou vydal MindOK v roce 2023 v češtině. 


Hru Pokojovky si mohou hráči zahrát v počtu 1-5 hráčů, kteří u hry stráví 30-45 minut. Doporučený věk hráče je potom od 10 let. 


Pokojovky mají příjemný vizuál, snadná pravidla a jak výše uvedeno i krátkou hrací dobu. 
Hraje se na body, přičemž hráči vykládají do šachovnice před sebe karty v celkovém počtu 15, kdy vytvoří nakonec tři řady po pěti. V řádcích i sloupcích se střídají karty květin a karty místností. Krom toho lze do místností umisťova různé předměty nebo zvířata, které zvyšují bodovou hodnotu na konci hry a také na květiny jsou umisťovány květináče, když hráčům květiny doroste do požadované velikosti. Pro první hrače budou květináče mít nějakou bodovou hodnotu, pro pozdější pěstitele již budou bez bodové hodnoty. 


Hráči se budou střídat na tahu s tím, že si vybírají z vytvořené nabídky dvojice karet (rostlina, místnost) spolu s žetonem. Vezmou si tedy jednu kartu a žeton, který je k nim přiřazen. Následně kartu umístí. Jeden žeton mohou skladovat stranou, jinak musí žetony také umisťovat. Hráč, který dokáže nejlépe poskládat místnosti k rostlinám podle toho jak moc světla vyžadují a podle barev, podle umístěných žetonů a podle dorostlých květin budou patřičně odměněni vítěznými body na konci hry. 


Hru samotnou můžete pořídit za částku lehce pod 900,-Kč, přičemž ke hře existuje i promo balíček, který se již prodává samostatně za necelých 200,-Kč a obsahuje nový herní mechanismus, kdy květiny nepotřebují vyrůst, ale místo lístků hráči získávají palce, což je univerzální měna, za kterou si můžete například vyměnit karty v nabídce apod. Palce jsou obsažené již v základní hře, ale přes rozsliny se k nim nedostanete. 

středa 30. října 2024

Co takhle zkusit deskovou hru Divoká Amazonie

Každý kdo má hodně rád zvířátka (tedy každý kromě mě 😀 ) by měl zbystřit svoji pozornost. Nepředstavím zde sice žádnou novinku, ale hru o zvířátkách žijících v daleké Amazonii. Hru pro až čtyři hráče s hrací dobou 90-150 minut. 


Tou hrou je Divoká Amazonie, kterou na náš trh uvedly REX hry na přelomu loňského roku. 
Ve hře budou hráči v podstatě nezávisle na druhých hráčích budovat svůj kousek džungle, kterou budou obsazovat zvířaty a dalšími prvky jako jsou stromy nebo třeba lekníny. Přitom je třeba sledovat na jaký typ terénu lze to které zvíře umístit a v sousedství jakého zvířete nebo prvku v krajině jej budete umisťovat. Podle toho bude zvířátko potom lépe bodováno. 


Mechanismus hry je založen na tahání žetonů z pytlíku (můj nepříliš oblíbený mechanismus), kdy tyto žetony budou hráči používat k placení skoro všeho ve hře s tím, že si pytlík budou také patřičně vylepšovat pořízením hodnotnějších žetonů. Konec hry se spustí v momentě, kdy dojdou postavičky pěti z osmi vyložených zvířat. 


Hra je dostatečně variabilní díky tomu, že jsou zde sety karet a tak zvířata mohou mít různé bodovací podmínky v dalších hrách. Co hře ovšem chybí je v podstatě nulová interakce mezi hráči a tak ti se neovlivňují a vyhraje skutečně ten, který si hru lépe "spočítá". 

(minirozšíření)

Hra na stole vypadá velmi hezky, za což vděčí zejména potištěným dřevěným figurkám jednotlivých zvířat. 
K Divoké Amazonii si můžete také dokoupit minorozšíření, které přidá do hry další karty již známých zvířat a zvířata nová. Toto rozšíření bylo původně přidáváno zdarma v předobjednávkách, dnes ho koupíte za nemalý peníz a to okolo 340,-Kč. Základní hru můžete pořídit za cenu okolo 1650,-Kč. 
Komu by se nelíbily kartonové stromy, žetony a další komponenty ve hře a chtěli by vše dřevěné, potom by musel sáhnout pro další opravdu velké peníze. Dostupné je to pouze na Planetě her, kde dřevěné žetony stojí 849,-Kč a dřevěné herní komponenty 599,-Kč. 


Na hru můžete dohledat dost rozporuplné názory. Hlavní negativa jsou uváděna hrací doba a kartonové žetony. Hlavním pozitivem je potom uváděn vzhled hry a nenáročná pravidla, vše doplněno příjemným herním zážitkem. 

úterý 29. října 2024

Report z hraní... Root (27.10.2024)

Jak to celé začalo...
Společnost Říčního lidu měla dost otrvané Markýzy, která se roztahovala na mýtinách poblíž řeky, tak když se včas nestáhly, byly eliminovány. Následně si myslela Lesní aliance, že mýtiny poblíž zdroje vody, tedy u řeky jsou to pravé a snažila se tam šířit svůj vliv. To neměla dělat a až později pochopila, že jí zde pšénka nepokvete. 


Do toho Tulák šel po získaných předmětech ostatních jako divý a tím si slušně vylepšil svou zásobárnu žetonů pro provádění akcí a díky tomu také získával slušný počet bodů v pozdější fázi. To se ovšem dařilo všem, kromě Markýzy z Kocourova, která jako by jí v hlavně přeskočilo, dělala nelogické kroky, které vedly téměř k jejímu úplnému vyhlazení. 


Vůdce zástupů, to je jiná pohádka. Ten otravoval všechny a všude a když se podíváte na obrázky mapy, jak šla hra v čase, tak je vidno, že ten se s tím nesral a postupoval jako zkušený válečník od jedné vítězné bitvy ke druhé a les se stal jeho. 


Hra nám zabrala v pěti lidech celkem 2 hodiny a 10 minut času s tím, že jsme se skoro všichni u hry bavili. Mně osobně nebavilo, opět a zase, se dívat na otrávený výraz v obličeji hráče za Markýzu, přičemž to nepřičítám jeho bídnému výsledku, ale prostě tomu, že na něho ta hra byla asi dlouhá. Ne, s takovými hráči hrát prostě nechci, já se chci u hry bavit. 



Konečné skóre:
1. Korgis 30 bodů - Vůdce zástupů
2. Deth 23 bodů - Společnost Říčního lidu
3. Kuba 21 bodů - Tulák
4. Lamiicek 15 bodů - Lesní aliance
5. Jenaaa 3 body - Marzkýza z Kocourova

neděle 27. října 2024

Report z hraní... Osmero (26.10.2024)

Osmero, fakt Deth hraje Osmero, co se to děje?
Tak nějak jsem si říkal, že mechanismus hry, kdy se postupně vykládá osm karet krajiny a ty se poté bodují od poslední, ovšem s tím, že předchozí karty jsou "zakryté", tedy z nich nelze čerpat ikony, je velice zajímavá mechanika, kterou musím vyzkoušet. Ovšem během hraní vyložíte také karty lokací, které jsou k dispozici všechny po celou dobu bodování a stejně jako na kartách krajiny jsou bodovací podmínky, tak i na některých kartách lokací jsou bodovací podmínky. 


Hra Osmero je určena pro 2-6 hráčů s doporučeným věkem hráčů od 10 let s hrací dobou 16-30 minut. Hru pořídíte pod 500,-Kč. 


Hru jsme si včera zahráli dvakrát a to s Verčou. Pravidla jsou vysvětlena během pár minut a hned se může hrát. 
Každý hráč, který vyloží svou další kartu krajiny s vyšším číslem než má jeho již vyložená karta krajiny má nárok si vybrat z určitého počtu karet lokací. Hráč, který vyložil kartu s nejnižším číslem začíná s výběrem karty do ruky z  nabídky. Poté hráči vyloží před sebe vybranou kartu lokace a jde se na další kolo. Hráči mají vždy k dispozici na výběr pro vyložení ze tří karet v ruce. V nabídce je potom tolik karet kolik je hráčů plus jedna. 


I. hraní, délka 20 minut: 
1. Deth 53 bodů
2. Verča 31 bodů. 

II. hraní, délka 15 minut: 
1. Deth 55 bodů
2. Verča 29 bodů. 

Tak vážení, tato hra mě fakt velmi mile překvapila a určitě jsem neudělal přešlap při jejím nákupu. Na stůl se doma dostane určitě často. 

čtvrtek 24. října 2024

Report z hraní... Newton (22.10.2024)


Už po prvním kole jsme si podali ruce a pogratulovali k našim výsledkům :-D . "Karty" se zdály být rozdány hned od začátku a tak jsme se shodli na tom, že první je Korgis, druhý Endymion a třetí Deth. 
... No jasně, hru jsme nezabalili a hráli dále. Já si dlouhou dobu držel poctivě skóre na hodnotě nula. 
Prvně jsem do hry Newton přidal i nové akční karty z rozšíření Nové objevy. Další komponenty z tohoto rozšíření jsem nechal ladem. 



Hra krásně plynula s tím, že zhruba od první poloviny jsem i já začal sbírat vítězné body, ale stále jsem se jen dotahoval na druhého Endymiona. 
Korgis dobře začal s tím, že měl bodovací žetony příjmů ve své knihovně, kdy na konci každého kola hráč získává z tohoto spodního řádku zisk. Tím se nám bodově stále více vzdaloval. 
Já se k mým protihráčům přiblížil nejvíce v závěrečném bodování velmistrů, ale celkově to z mé strany byla opět bída. 



Hraní skončilo po 1 hodině a 30 minutách. 

Konečné skóre:
1. Korgis 89 bodů - modrý
2. Endymion 70 bodů - žlutý
3. Deth - 56 bodů - zelený. 

středa 23. října 2024

Report z hraní... Cthulhu: I smrt může zemřít... (20.10.2024)


Prokletý přístav, pátá kapitola první řady Cthulhu: I smrt může zemřít, tak to byl název kapitoly, do které se vydal Deth jako Fatima, Endymion jako slečna Bordenová a Lamiicek jako Ahmed. 




Znepřátelené rodiny Allenů a Marshů do hry zasahují zásadním způsobem a záchrana alespoň tří členů z každé rodiny pro přerušení rituálu je pořádnou výzvou. 
Až do příchodu prastarého Krále ve žlutém jsme se stále jen pohybovali po přístavišti a jeho bezprostředním okolí. Byl problém dojít kamkoliv dále, protože příval nepřátel byl obrovský. I tak zejména díky slečně Bordenové se dařilo členy rodiny dostávat na loď a díky Ahmedovi se zase dařilo nepřátele jakž takž eliminovat. Ovšem Ahmed měl zásadní problém se šíleností, kdy bylo třeba, aby trošku zmagořil a díky tomu měl schopnosti, které jsou třeba, jenže se tak nestalo a s čistou myslí se obětovat. 




Vše zůstalo na slečně Bordenové a Fatimě. Obě se snažili seč mohly, ale čas plynul a život i příčenosti ubývala. Plameny se šířily a zdálo se býti jen otázkou času, kdy i jim život vyhasne. Překvapivě dlouho se držely, když bylo třeba obětovat pomocníky z obou výše jmenovaných rodin. 
I tak vyhasl nejprve život Fatimy a později, poté co slečna Bordenová slušný počet zranění způsobila i Hasturovi, musela se odporoučet do věčných lovišť, jak by pravili indiáni. 



Hraní nám zabralo 2 hodiny a 15 minut výborného zážitku. 

pátek 18. října 2024

Report z hraní... Cthulhu: I smrt může zemřít... (17.10.2024)

Tajemné modly, čtvrtá kapitola z první řady Cthulhu: I smrt může zemřít. Takový je název kapitoly, kterou si užili Lamiicek jako sestra Betty, Korgis jako holčička a Deth jako Elizabeth. 


Ač nás všudypřítomní hládači příliš neohrožovali, byli všude a byli otravným prvkem ve hře. Kam se ovšem hrabali na přisluhovače Shub-Nigguratha - Černé kozy z lesů samotné Temné zplozence. Ti se objevovali všude a z jejich velikosti šel strach. Naštěstí nebyl velký problém je průběžně zabíjet. 




Pro přerušení rituálu jsme museli získat všechny artefakty. Ty nejen, že jsou důležité pro samotné přerušení rituálu, ale mají různé pozitivní schopnosti, které jsme hojně využívali. Naštěstí jsme je posbírali dost brzy před příchodem prastarého a rituál přerušili dříve, než bylo třeba. Alespoň jsme se mohli připravovat na samotného prastarého. 
Štestí nám buď přálo, nebo jsme to prostě naplánovali skvěle a tak jsme nakonec i Černou kozu z lesů udolali zejména díky sestře Betty, která byla z nás nejvíce šílenou a také nejsilnější a rozdávala nejvíce krvavých zranění. Betty si to s nestvůrami rozdávala pěkně napřímo, holčička a Elizabeth raději útočily z dálky. Hlavní je, že jsme se všichni dožili úspěšného konce. 


Celková doba hraní 1 hodina a 45 minut. 



čtvrtek 17. října 2024

Report z hraní... Poslední holka (15.10.2024)

To byl zase nápad zajít si s kamarádkou Lucy se zabavit do strašidelného domu o Halloweenu. Jen jsme k němu přišli, tak vidím, že Lucy nikde, kamarádka se ztratila a já šla za ochrankou. A v ten moment to nastalo. Postava s prasečí hlavou brutálně napadla muže z ochranky přímo před míma očima. Ten človíček neměl šanci a v kaluži krve ležel přede mnou. Tím, kdo se tu ukázal byl Hans, ano řezník Hans, který vyvraždil celý dětský tábor při předchozím hraní. 


Rychle jsem utekla do strašidelného domu, ať už se schovat nebo najít Lucy. Jenže co se nestalo, když jsem do budovy vběhla, zpráva o řádění řezníka Hanse se asi rychle roznesla, když dvě oběti vyskočili z okna, zřejmě ze strachu, že přijde něco horšího. 


Sice se mi podařilo zachránit početnou skupinu přeživších včetně kamarádky díky přistání vrtulníku na střeše, ale se dvěma obětmi jsem zůstala v budově a Hans se blížil. Ač postupně vybavena pistolí a nožem, tak se zdálo, že proti zabijákovi nemám šanci. No, v první půlce hraní tomu tak bylo, později se mi začalo dařit i jemu udělovat zranění a sebe léčit, ale na krvežíznivého sériového vraha to bylo málo. Když Hansovi zbývaly čtyři životy, opustila jsem jeho rukou tento svět. Snad bude mít štěstí nějaká další poslední holka a Hanse pošlet tam kam patří, tedy do pekla. 


Hra mi zabrala opět 65 minut a skvěle jsem se u ni bavil. Snad příště budu mít více štěstí. 


Dovětek: hrál jsem scénář Jatka, který jsem si upravil tak, že jsem hrál s jinou poslední holkou a to Melanií. Laurie, která je pro tento scénář předepsaná jsem nehrál, když ta mi umřela ve scénáři Noc prasete.


Doufám, že příště se mi už podaří Hanse zprovodit ze světa...

středa 16. října 2024

Co takhle zkusit deskovou hru Zkáza na orbitě


Již jen dny odpočítávají fanoušci hry Zkáza na orbitě, kterou u nás v říjnu vydá Fox in the Box. 


Znáte nějakou hru, kde se na začátku tajně ujmete dvou rolí, kdy jste schopni celou hru odehrát, aniž by jste s takovou postavou udělali byť jedinou akci. Tak to se vám může stát právě ve hře Zkáza na orbitě. 
V této hře se řítí vesmírná stanice k zemi a shoří v atmosféře za 13 minut, což je počet kol, na která se hraje. 
Na palubě je dvanáct různých bytostí, strojů apod., kdy někteří z nich jsou představování hráči a mají různé úkoly, za které mohou získat vítězné body. Samozřejmě mají různé schopnosti stejně jako některé místnosti na stanici mají své schopnosti. 
Některé postavy potřebují spolupracovat s jinými, některé například chtějí ostatní zabít. Je jen na vás, zda se během hry odhalíte, nebo budete celou hru kout pikle tak dobře, že se vám podaří hru vyhrát. 
Celkem hra obsahuje dvacetosm různých "postav", tedy variabilita je v tomto dostatečně veliká. Krom toho do hry vstupuje jedna bytost z projektu X, kdy hráči netuší jaká se objeví a tyto jsou na výběr čtyři. 
Důležitý aspekt této hry je ten, že postavy a jejich cíle, schopnosti atd. jsou veřejně známé, ale nikdo z hráčů neví, kdo hraje za kterého z nich až do doby, dokud se neodhalí. Pokud tak vůbec hráč učiní, protože ho nic během hry nenutí tak udělat. Když se odhalí, tak získá schopnosti navíc viz. poslední obrázek u tohoto článku. 
Hráči ovšem mohou ovládat jen postavy, na kterých mají nejvíce kostek vlivu. 


V dalším popisu budu citovat odstaveček z pravidel: 
"Hra Zkáza na orbitě je hlavolam plný nápaditých řešení, ale ten se bude v průběhu hry měnit, kroutit a narostou mu zuby. Ve vrcholných chvílích plně využijete unikátní taktickou svobodu a s pomocí svých konspirátorů splníte cíle své skryté identity, zatímco se budete snažit vydedukovat identity a cíle svých protihráčů. Zkáza na orbitě je zapeklitý zážitek plný intrik, který vás neustále nutí reagovat na změny."


Hru Zkáza na orbitě můžete hrát v počtu 1-9 hráčů s hrací dobou mezi 60-150 minutami. Jde o hru, kterou vytvořil Matt Eklund, člověk, který ma za sebou nejednu složitou hru. Tato patří zřejmě k jeho "nejpřístupnějším" a je přezdívána jako párty hra pro náročné hráče. 


Hru samotnou si v předobjednávkách můžete pořídit do 2000,-Kč s tím, že ke hře lze dokoupit například opravdu velkou neoprenovou podložku za necelých 1200,-Kč, potom buď kartonové figurky za necelých 450,-Kč nebo plastové figurky za necelých 1300,-Kč. 
Zde bych rád podotknul, že pokud někdo nechce malovat plastové figurky, tak si může hru docela dost znepřehlednit. Potom bych doporučil hrát buď s materiálem ze základní hry, nebo s kartonovými figurkami. 


Když jsem prvně zaznamenal oznámení o vydání této hry v češtině, nechala mě absolutně chladným. Teď, když jsou předobjednávky, tak jsem se mrknul na pravidla a něco málo na YouTube k této hře a hle, řekl bych, že si Zkáza na orbitě získala mou pozornost.