pondělí 18. listopadu 2024

Co takhle zkusit deskovou hru SETI: Pátrání po mimozemské inteligenci


Jedna z letošních prvotin autora deskových her Tomáše Holka se jmenuje SETI: Pátrání po mimozemské inteligenci. Jediná ze tří, které jsou od tohoto autora dostupné, která mě zaujala a je z nich "nejhráčtější". 
Tomáš Holek je i autorem her Galileo Galilei a Čajová zahrada. 


Hra je určena pro 1-4 h ráče s hrací dobou nějakých 40 minut na hráče. Pravidla středně náročná, obsahují 28 stran. 
SETI obsahuje několik herních mechanismů s tím, že je zde obsažen jeden, který mám vskutku rád a to hraní karet na vícero způsobů. I to je důvod, proč jsem se rozhodl, že této hře dám šanci a pořídím si ji. 


Pozadí hry je takové, jak název hry napovídá. Tedy pátrání po mimozemských inteligencích, které jsou dostupné ve hře v počtu pěti, ale v každé hře hráči objeví maximálně dvě z nich. 
Ve svém tahu hráč provede jen jednu hlavní akci a jakýkoliv počet akcí volných. Poté vyhodnotíte dosažené milníky a nově objevené životy. Následuje tah dalšího hráče a takto se střídáte až všichni hráči pasují. Když pasuje i poslední hráč v daném kole, tak obdrží všichni příjem, posune se žeton začínajícího hráče a začne nové kolo. 
Pasované samotné, které je bráno jako hlavní akce potom přikazuje kontrolu počtu karet a případné odhození nadlimitních. První hráč, který v daném kole pasoval pootočí sluneční soustavou a vybere si jednu kartu z dostupných karet. Tedy později pasující hráči si volí z menšího počtu. 
Na konci kola hráči získávají příjem z karty základního příjmu a z karet, které použili na příjem. Sami tedy rozhodujete tím, jakou formou kartu zahrajete (na hlavní akci, volnou akci, nebo na příjem), jaký příjem budete na konci každého kola mít. Na některých kartách je potom i dostupná mise, která vám zase přinese něco navíc při splnění. 
A co ve hře děláte? No, z názvů hlavních akcí toho dost vyplyne: Start sondy, navedení na oběžnou dráhu, navedení na přistání, příjem signálu, analýza dat, zahrání karty pro efekt, výzkum technologie, pasování. 
Ve hře tedy budete vypouštět sondy na pole Země na desce sluneční soustavy. Sondami budete pohybovat na sousední pole na jiné planety. Sondy potom můžete přeměnit na družice na oběžné dráze, nebo navést na přistání na planetě a tím se z ní stane lander. Budete také pomocí radioteleskopů přijímat signály přicházející z blízkých hvězdných soustav. Také budete analyzovat data a vyzkoumávat technologie. Ti nejrychlejší ve výzkumu technologií jsou odměněni dalšími vítěznými body. Při zkoumám technologie se také otáčí sluneční soustavou, což může mít pozitivní nebo negativní dopad na hráče v tom smyslu, že se jim sonda může vzdálit či přiblížit např. k planetě, kde s ní chtěli přistát. 
Dále ve hře objevujete mimozemský život, kdy s každou objevenou mimozemskou inteligencí do hry přichází další balíčky karet mimozemského života. Jde o trochu silnější karty, než ty základní, se kterými se hraje od začátku hry. 
Hra skončí po uplynutí pěti kol. Na konci hráči získají další body za zahrané bodované karty na konci hry, body za zlaté bodovací dílky a některé mimozemské formy života přidávají další body na konci hry. Ovšem již během hry získáte nemalý počet vítězných bodů za spoustu činností, které budete vykonávat. 


I s přihlédnutím k tomu, že hra SETI: Pátrání na mimozemské inteligenci je v předobjednávce na Tlama games, při aplikování mé slevy, k zakoupení za 1277,-Kč, tak hru určitě hodlám pořídit a vyzkoušet. Dostupná bude v prosinci letošního roku. 

Žádné komentáře: