Dnes si něco málo povíme ke fantasy deskové hře Runebound vydavatele FFG. Hru jsem vybral záměrně, protože jde o čerstvý přírůstek v mém wish-listu.
Hru Runebound lze hrát v počtu od 1 do 8 hráčů. Ovšem hráči sami nedoporučují hrát ve větším počtu než 3 nebo 4 hráči z důvodu prostojů a dlouhé herní doby. Uváděná herní doba je 2-3 h, ale v závislosti na volbě varianty hry (využití doporučujících úprav pravidel) může být i delší. Doporučený věk hráčů je od 12 let. V potaz musíme brát i to, že hra není do češtiny lokalizována, ale počeštit lze viz. ZDE.
Proč jsem Runebound zařadil do wish-listu? Jednou z mých prvních deskových her vůbec bylo Proroctví. Tedy fantasy dobrodružná hra, u které se mi některé herní mechanismy nelíbí a proto jsem se poohlížel po hře, která by byla obdobná, ale mohla fungovat lépe a přitom nebyla složitější, než uváděné Proroctví. Domnívám se, že jsem takovou hru našel ve hře Runebound.
Ve hře Runebound se s hrdiny vydáváme do nehostinného světa Terrinoth (objevuje se i ve hrách Descent, DungeonQuest, Runewars), kde hrdinové postupně plněním různých úkolů zlepšují své vlastnosti, stávají se silnějšími a mohou tak postupně přistoupit k úkolům, které jsou určené pouze těm nejodvážnějším. Právě když se některému z hrdinů podaří porazit Margatha nebo získat 3 runy, což opět znamená bojovat s těmi nejsilnějšími, tak pouze takový hrdina ve hře zvítězí. Příjemné pro hráče je, že si může volit obtížnost úkolů, neboť ty jsou rozdělené podle náročnosti na celkem čtyři stupně obtížnosti, což je znázorněno barvou hromádek karet a barvou míst na mapě shodnou s daným balíčkem karet. Bojovat proti ostatním hrdinům nepřináší zvláštní užitek a proto je dobré se soustředit na to, být dříve tím hrdinou, který Margatha zabije.
Za povšimnutí určitě stojí i způsob pohybu po mapě, kdy hráč hodí většinou 4 kostkami, kdy kostky obsahují symboly, které představují některý terén na mapě. Hráč si potom zvolí, který symbol z které strany kostky použije a podle toho se rozhodne jak bude po mapě cestovat. Stejně jako v jiných dobrodružných hrách si hráči ve městech mohou koupit různé potřebné předměty, ale také si mohou najmout pomocníky, kteří jim budou nápomocni zejména při soubojích s nestvůrami.
Na obrázku výše jsou kostky pohybu. Pro boj se používají dvě desetistěnné kostky. Hráč může pro útok využít pouze jeden ze tří druhů útoků, které má. Dvěma způsoby se brání a jedním útočí. Z boje se ovšem může pokusit utéct.
Sám od hry očekávám docela dost. Primárně chci hru koupit pro hraní s dětmi (8 a 9 let) s nimiž jsem několikrát hrál i Proroctví. Tak časem uvidím, zda hra mé očekávání naplní. O tom se s vámi určitě podělím. Určitě to nebude dříve než za 1-2 měsíce.
Žádné komentáře:
Okomentovat